הגנה על זכויות האשה

מארי וולסטונקרפט

הגנה על זכויות האישה, מאת מרי וולסטונקרפט, הוא חיבור חלוצי במלוא מובן המילה. טקסט מכונן זה של הפמיניזם, שפורסם ב-1792, הוא כתב אישום נוקב כנגד שעבודו החברתי, הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המין הנשי. בספר מותחת וולסטונקרפט ביקורת חריפה על החברה בת־זמנה, הגוזרת על הנשים לחיות כבנות-לוויה, ללא חירות וללא כבוד. הוצאת המרכז האקדמי שלם, 2015. 

"בנות־מיני תסלחנה לי, אני מקווה, אם אנהג בהן כביצורים תבוניים, תחת שאחמיא למעלות החן המרתקות שלהן ואתייחס אליהן כאילו הן שרויות בילדוּת תמידית ואינן מסוגלות לעמוד ברשות עצמן. אני מבקשת בכל לבי להבהיר מה טיבם של האושר האנושי ושל הכבוד האמיתי — אני מבקשת לשכנע את הנשים שתשאפנה להתחזק בשכלן ובגופן, לשכנע אותן שהלשון הרכה, הלב הרגיש, עדינות הרגש ודקות הטעם שקולים כמעט לתוארי החולשה, ובריות שאינן אלא מושא לחמלה תהפוכנה עד מהרה מושא לבוז." לספר השלם באתר ההוצאה


אריאנה מלמד
, הארץ: "אם נשכחה מרי וולסטונקרפט מלב בדרך, זה לא רק בגלל הרכילות הסנסציונית שחייה עוררו, אלא גם מפני שהיא — ככל אשה אחרת בתקופתה — לא יכלה להציע לקוראותיה מהפכה כוללת אלא רק הפיכה רכה, עדינה, מנומסת ו"נשית" מאוד. ואף על פי כן, רצוי לקרוא: בגלל הערך ההיסטורי, בגלל התשוקה הלוהבת בין הדפים, וגם מפני שהתרגום המוער של ליה נירגד פשוט מצוין."

 

עיצוב העטיפה: עדי רובין

כתיבת תגובה

סגירת תפריט