כל מה שעולה מתכנס

פלאנרי אוקונור

הסופרת האמריקנית פלאנרי אוקונור כתבה את קובץ הסיפורים "כל מה שעולה מתכנס" סמוך למותה ב־1964. הקובץ המבריק הזה הוא מורשתה האחרונה של אמנית הסיפור הקצר ואחת הסופרות הגדולות שהצמיחה ארצות הברית. סיפוריה של אוקונור מעניקים מבט נוקב על נושאים של גזע, אמונה ומוסר, ויש בהם קומדיה לא פחות מטרגדיה, יופי לא פחות מגרוטסקה, וכל אחד ואחד מהם נושא עמו את חותמה הייחודי… אוקונור התגוררה רוב חייה בחווה של הוריה בג׳ורג׳יה, וסיפוריה מתרחשים לרוב באזורים אלה של ארצות הברית. אמונתה הקתולית וביקורתה החריפה על ההפרדה הגזעית באמריקה מקבלות ביטוי רב בכתביה. מחברות לספרות, 2012

 

"הרופא אמר לאמא של ג'וליאן שהיא מוכרחה לרזות בשמונה קילו בגלל לחץ הדם שלה, אז בימי רביעי בערב ג'וליאן נאלץ לקחת אותה העירה באוטובוס לקבוצת הרזיה בימק"א. קבוצת ההרזיה נועדה לבחורות עובדות מעל גיל חמישים, במשקל שבעים וחמישה עד תשעים קילו. אמו היתה אחת הרזות שם, אבל היא אמרה שגברות אינן מגלות את גילן ומשקלן. היא לא היתה מוכנה לנסוע לבדה באוטובוס בערב מאז האינטגרציה, ומכיוון שקבוצת ההרזיה היא אחת ההנאות המעטות שלה, אמרה, והיא נחוצה לבריאות שלה וגם בחינם, ובהתחשב בכל מה שהיא עושה למענו, ג'וליאן יכול לפחות להטריח את עצמו ולקחת אותה לשם." להמשך הפרק הראשון בe-vrit.

אילת נגב, הארץ: "קראתי את הסיפורים היפהפיים והנוראים האלה בהתרגשות רבה, והם מומלצים בכל לב, בזכות שיקופם הברור והחד של נושאים אוניברסליים הנוגעים לכולם, מזוויות שלא תמיד נוח לראותן: העיוורון וחוסר הביקורתיות של אדם בנוגע לעצמו; גזענות, או התחסדות, או זחיחות הדעת, והאכזריות הטבועה באדם, גם כלפי היקר לו ביותר… זה המקום לציין את תרגומה המצוין של ליה נירגד, שעושה נפלאות ומצליחה להביע את אי-התקינות הפוליטית ואת הבדלי ההשכלה והמעמדות בשפת דיבור עשירה ובשימוש בשיבושי לשון ולהעתיק את הדרום האמריקאי אל ישראל דוברת העברית."

Cover art: Roxanna Bikadoroff

כתיבת תגובה

סגירת תפריט